Urban Cinefile  
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Thursday October 3, 2019 
Help/Contact

OSCARS 2011 – WINNERS

THE KING’S SPEECH & THE LOST THING
Tom Hooper, Oscar winning director of The Best Picture Oscar winning The King’s Speech (a UK/Australia production) was instantly recognised in Australian news bulletins as Anglo-Australian, reflecting his Australian origins thanks to his Perth-born mother. Perth also shared in the glory of the Oscar winning animated short by Western Australian illustrator and writer Shaun Tan, The Lost Thing. 


With 10 nominations and four Oscars to take home, The King’s Speech bolted home in the last straight as the Oscar favourite over The Social Network, although the latter did win the Adapted Screenplay and Original Score awards. The Australian end of the joint venture behind The King’s Speech, Emile Sherman, was on hand to join the team accepting the award.

Shaun Tan’s wonderful short animation The Lost Thing rightly won the Oscar, a beacon of originality in a hotly contested field. 

The awards ceremony looked back to the Academy’s earliest days, remembered its recently deceased members and celebrated the younger generation in a surprisingly economical production that ran well under 4 hours. Icons on stage included Kirk Douglas, Oprah Winfrey and Stephen Spielberg, with Anne Hathaway and James Franco as co-presenters.

Performance by an actor in a leading role
WINNER: COLIN FIRTH - THE KING’S SPEECH

Javier Bardem in "Biutiful" (Roadside Attractions) 
Jeff Bridges in "True Grit" (Paramount) 
Jesse Eisenberg in "The Social Network" (Sony Pictures Releasing) 
Colin Firth in "The King’s Speech" (The Weinstein Company) 
James Franco in "127 Hours" (Fox Searchlight) 

Performance by an actor in a supporting role
WINNER: CHRISTIAN BALE – THE FIGHTER

Christian Bale in "The Fighter" (Paramount) 
John Hawkes in "Winter’s Bone" (Roadside Attractions) 
Jeremy Renner in "The Town" (Warner Bros.) 
Mark Ruffalo in "The Kids Are All Right" (Focus Features) 
Geoffrey Rush in "The King’s Speech" (The Weinstein Company) 

Performance by an actress in a leading role
WINNER: NATALIE PORTMAN – BLACK SWAN

Annette Bening in "The Kids Are All Right" (Focus Features) 
Nicole Kidman in "Rabbit Hole" (Lionsgate) 
Jennifer Lawrence in "Winter’s Bone" (Roadside Attractions) 
Natalie Portman in "Black Swan" (Fox Searchlight) 
Michelle Williams in "Blue Valentine" (The Weinstein Company) 

Performance by an actress in a supporting role
WINNER: MELISSA LEO – THE FIGHTER

Amy Adams in "The Fighter" (Paramount) 
Helena Bonham Carter in "The King’s Speech" (The Weinstein Company) 
Melissa Leo in "The Fighter" (Paramount) 
Hailee Steinfeld in "True Grit"(Paramount) 
Jacki Weaver in "Animal Kingdom" (Sony Pictures Classics) 

Best animated feature film of the year 
WINNER: TOY STORY 3

"How to Train Your Dragon" (Paramount), Chris Sanders and Dean DeBlois 
"The Illusionist" (Sony Pictures Classics), Sylvain Chomet 
"Toy Story 3" (Walt Disney), Lee Unkrich 

Achievement in art direction
WINNER: ALICE IN WONDERLAND

"Alice in Wonderland" (Walt Disney), Production Design: Robert Stromberg, Set Decoration: Karen O’Hara 

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1" (Warner Bros.), Production Design: Stuart Craig, Set Decoration: Stephenie McMillan 

"Inception" (Warner Bros.), Production Design: Guy Hendrix Dyas, Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat 

"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Production Design: Eve Stewart, Set Decoration: Judy Farr 

"True Grit" (Paramount), Production Design: Jess Gonchor, Set Decoration: Nancy Haigh 

Achievement in cinematography
WINNER: INCEPTION

"Black Swan" (Fox Searchlight), Matthew Libatique 
"Inception" (Warner Bros.), Wally Pfister 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Danny Cohen 
"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), Jeff Cronenweth 
"True Grit" (Paramount), Roger Deakins 

Achievement in costume design
WINNER: ALICE IN WONDERLAND

"Alice in Wonderland" (Walt Disney), Colleen Atwood 
"I Am Love" (Magnolia Pictures), Antonella Cannarozzi 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Jenny Beavan 
"The Tempest" (Miramax), Sandy Powell 
"True Grit" (Paramount), Mary Zophres 

Achievement in directing 
WINNER: THE KING’S SPEECH – TOM HOOPER

"Black Swan" (Fox Searchlight), Darren Aronofsky 
"The Fighter" (Paramount), David O. Russell 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Tom Hooper 
"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), David Fincher 
"True Grit" (Paramount), Joel Coen and Ethan Coen 

Best documentary feature
WINNER: INSIDE JOB

"Exit through the Gift Shop" (Producers Distribution Agency), A Paranoid Pictures Production, Banksy and Jaimie D’Cruz 

"Gasland", A Gasland Production, Josh Fox and Trish Adlesic 

"Inside Job" (Sony Pictures Classics), A Representational Pictures Production, Charles Ferguson and Audrey Marrs 

"Restrepo" (National Geographic Entertainment), An Outpost Films Production, Tim Hetherington and Sebastian Junger 

"Waste Land" (Arthouse Films), An Almega Projects Production, Lucy Walker and Angus Aynsley 

Best documentary short subject
WINNER: STRANGERS NO MORE

"Killing in the Name", A Moxie Firecracker Films Production, Nominees to be determined 

"Poster Girl", A Portrayal Films Production, Nominees to be determined 

"Strangers No More", A Simon & Goodman Picture Company Production, Karen Goodman and Kirk Simon 

"Sun Come Up", A Sun Come Up Production, Jennifer Redfearn and Tim Metzger

"The Warriors of Qiugang", A Thomas Lennon Films Production, Ruby Yang and Thomas Lennon 

Achievement in film editing
WINNER: THE SOCIAL NETWORK

"Black Swan" (Fox Searchlight), Andrew Weisblum 
"The Fighter" (Paramount), Pamela Martin 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Tariq Anwar 
"127 Hours" (Fox Searchlight), Jon Harris 
"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), Angus Wall and Kirk Baxter 

Best foreign language film of the year
WINNER: IN A BETTER WORLD

"Biutiful" (Roadside Attractions), A Menage Atroz, Mod Producciones and Ikiru Films Production, Mexico 
"Dogtooth" (Kino International), A Boo Production, Greece 
"In a Better World" (Sony Pictures Classics), A Zentropa Production, Denmark 
"Incendies" (Sony Pictures Classics), A Micro-Scope Production, Canada 
"Outside the Law (Hors-la-loi)" (Cohen Media Group), A Tassili Films Production, Algeria 

Achievement in makeup
WINNER: THE WOLFMAN

"Barney’s Version" (Sony Pictures Classics), Adrien Morot 
"The Way Back" (Newmarket Films in association with Wrekin Hill Entertainment and Image Entertainment), Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng 
"The Wolfman" (Universal), Rick Baker and Dave Elsey 

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
WINNER: THE SOCIAL NETWORK

"How to Train Your Dragon" (Paramount), John Powell 
"Inception" (Warner Bros.), Hans Zimmer 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Alexandre Desplat 
"127 Hours" (Fox Searchlight), A.R. Rahman 
"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), Trent Reznor and Atticus Ross 

Achievement in music written for motion pictures (Original song) 
WINNER: TOY STORY – WE BELONG TOGETHER

"Coming Home" from "Country Strong" (Sony Pictures Releasing (Screen Gems)), Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey 

"I See the Light" from "Tangled" (Walt Disney), Music by Alan Menken, Lyric by Glenn Slater 

"If I Rise" from "127 Hours" (Fox Searchlight), Music by A.R. Rahman, Lyric by Dido and Rollo Armstrong 

"We Belong Together" from "Toy Story 3" (Walt Disney), Music and Lyric by Randy Newman 


Best motion picture of the year 
WINNER: THE KING’S SPEECH

"Black Swan" (Fox Searchlight), A Protozoa and Phoenix Pictures Production, Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers

"The Fighter" (Paramount), A Relativity Media Production, David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers 

"Inception" (Warner Bros.), A Warner Bros. UK Services Production, Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers 

"The Kids Are All Right" (Focus Features), An Antidote Films, Mandalay Vision and Gilbert Films Production, Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers 

"The King’s Speech"
(The Weinstein Company), A See-Saw Films and Bedlam Production, Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers 

"127 Hours" (Fox Searchlight), An Hours Production, Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers 

"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), A Columbia Pictures Production, Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers 

"Toy Story 3"
(Walt Disney), A Pixar Production, Darla K. Anderson, Producer 

"True Grit" (Paramount), A Paramount Pictures Production, Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers 

"Winter’s Bone" (Roadside Attractions), A Winter’s Bone Production, Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers 

Best animated short film
WINNER: THE LOST THING

"Day & Night" (Walt Disney), A Pixar Animation Studios Production, Teddy Newton 

"The Gruffalo", A Magic Light Pictures Production, Jakob Schuh and Max Lang 

"Let’s Pollute", A Geefwee Boedoe Production, Geefwee Boedoe 

"The Lost Thing", (Nick Batzias for Madman Entertainment), A Passion Pictures Australia Production, Shaun Tan and Andrew Ruhemann 

"Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)", A Sacrebleu Production, Bastien Dubois 

Best live action short film
WINNER: GOD OF LOVE

"The Confession" (National Film and Television School), A National Film and Television School Production, Tanel Toom 

"The Crush" (Network Ireland Television), A Purdy Pictures Production, Michael Creagh 

"God of Love", A Luke Matheny Production, Luke Matheny 

"Na Wewe" (Premium Films), A CUT! Production, Ivan Goldschmidt 

"Wish 143", A Swing and Shift Films/Union Pictures Production, Ian Barnes and Samantha Waite 

Achievement in sound editing
WINNER: INCEPTION

"Inception" (Warner Bros.), Richard King 
"Toy Story 3" (Walt Disney), Tom Myers and Michael Silvers 
"Tron: Legacy" (Walt Disney), Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague 
"True Grit" (Paramount), Skip Lievsay and Craig Berkey 
"Unstoppable" (20th Century Fox), Mark P. Stoeckinger 

Achievement in sound mixing
WINNER: INCEPTION

"Inception" (Warner Bros.), Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick 

"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley 

"Salt" (Sony Pictures Releasing), Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin 

"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten 

"True Grit" (Paramount), Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland 

Achievement in visual effects
WINNER: INCEPTION

"Alice in Wonderland" (Walt Disney), Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips 

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1" (Warner Bros.), Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi 

"Hereafter" (Warner Bros.), Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell 

"Inception" (Warner Bros.), Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb 

"Iron Man 2" (Paramount and Marvel Entertainment, Distributed by Paramount), Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick 

Adapted screenplay
WINNER: THE SOCIAL NETWORK – AARON SORKIN

"127 Hours" (Fox Searchlight), Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy 
"The Social Network" (Sony Pictures Releasing), Screenplay by Aaron Sorkin 
"Toy Story 3" (Walt Disney), Screenplay by Michael Arndt, Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich 
"True Grit" (Paramount), Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen 
"Winter’s Bone" (Roadside Attractions), Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini 

Original screenplay
WINNER: THE KING’S SPEECH – DAVID SEIDLER
"Another Year" (Sony Pictures Classics), Written by Mike Leigh 
"The Fighter" (Paramount), Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson, Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson 
"Inception" (Warner Bros.), Written by Christopher Nolan 
"The Kids Are All Right" (Focus Features), Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg 
"The King’s Speech" (The Weinstein Company), Screenplay by David Seidler

Published February 28, 2011

Email this article

Colin Firth in THE KING'S SPEECH

GOLDEN GLOBE WINNERS 2011
BAFTA WINNERS 2011


The Lost Thing


The Lost Thing's co-directors Andrew Ruhemann & Shaun Tan
[Written by Shaun Tan, The Lost Thing is about a boy and a strange creature he finds on the beach. Producer: Sophie Byrne of Melbourne's Passion Pictures, and features the vocal talents of Australian comedian Tim Minchin.]


Natalie Portman - Black Swan


Toy Story 3






© Urban Cinefile 1997 - 2019