Urban Cinefile
"Christine's relationship with Raoul is her romantic awakening as a teenager, but her pull towards the Phantom is a very sexual, very deep, very soulful union"  -Joel Schumacher, director, The Phantom of the Opera (2004)
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Tuesday September 15, 2020 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Help/Contact

IF AWARDS 2006 – NOMINATIONS

Of all the Australian films released in the last 12 months the people like Kenny, Ten Canoes and Suburban Mayhem best, as reflected in the nominations for this year’s If Awards, to be presented at the Gold Coast on November 17, 2006, hosted by actor & filmmaker Joel Edgerton.

The 2006 Inside Film Awards will take place at the Gold Coast Convention & Exhibition Centre on Friday November 17. It will be broadcast live on SBS at 10pm, with delayed telecasts screening on Showtime. Tickets for the event are now on sale at : www.ifawards.com or the ticket hotline on (02) 9660 4730. Tickets are $200 (incl GST) and give entry to the red carpet event and the after party, and include food and beverage - tickets are strictly limited.

Nominees - 2006 Inside Film Awards

SHOWTIME IF AWARD
FOR BEST FEATURE FILM

Kenny
Clayton Jacobson Director
Rohan Timlock Producer
Shane Jacobson Co-Producer

Suburban Mayhem
Paul Goldman Director
Leah Churchill-Brown Producer

Ten Canoes
Rolf de Heer Director with Peter Djigirr as Co Director (representing the Ramingining community)
Julie Ryan Producer with Richard Birrinbirrin as Associate Producer (representing the Ramingining community)

ANIMAL LOGIC IF AWARD
FOR BEST DIRECTOR

Ray Lawrence
Jindabyne

Clayton Jacobsen
Kenny

Paul Goldman
Suburban Mayhem

Rolf de Heer & Peter Djigirr
Ten Canoes


INSTYLE IF AWARD
FOR BEST ACTRESS:

Abbie Cornish
Candy

Laura Linney
Jindabyne

Emily Barclay
Suburban Mayhem


QUEENSLAND EVENTS CORPORATION IF AWARD
FOR BEST ACTOR:

Heath Ledger
Candy

Gabriel Byrne
Jindabyne

Crusoe Kurddal
Ten Canoes

KODAK IF AWARD
FOR BEST CINEMATOGRAPHY:

Jindabyne
David Williamson

Kokoda
Jules O'Loughlin

Ten Canoes
Ian Jones


AUSTRALIAN FILM COMMISSION IF AWARD
FOR BEST SCRIPT:


Kenny
Clayton Jacobson, Shane Jacobson

Suburban Mayhem
Alice Bell

Ten Canoes
Rolf de Heer


TDC IF AWARD FOR BEST MUSIC:

48 Shades
Adam Lang, Justin Hunter

Macbeth
John Clifford White

Suburban Mayhem
Mick Harvey


AUSTRALIAN FILM TELEVISION AND RADIO SCHOOL
IF AWARD FOR BEST EDITING:

Kenny
Clayton Jacobson Editor
Sean Lander

Kokoda
Adrian Rostirolla

Suburban Mayhem
Stephen Evans


THE LAB SYDNEY IF AWARD
FOR BEST PRODUCTION DESIGN:

48 Shades
Michelle Sotheren

Caterpillar Wish
Robert Webb

Kokoda
Nick McCallum



ZIG ZAG LANE IF AWARD FOR BEST SOUND:

Caterpillar Wish
Pete Best Sound Supervisor
Pete Smith Dialogue Editor/ Mixer
Des Kenneally Sound Recordist
Alicia Slursarski Sound Editor
John Simpson Foley

Kenny
Craig Carter Sound Designer/Music – SFX Editor
Peter Smith Sound Mixer

Ten Canoes
James Currie Sound Designer/ Recordist/ Supervisor
Tom Heuzenroeder Sound Designer/ Editor
Rory McGregor Sound Re-recording mixer
Michael Bakaloff Boom Operator


CUTTING EDGE IF AWARD FOR BEST ANIMATION:

Carnivore Reflux
Eddie White Director
James Calvert Director
Sam White Producer
Huy Ngygen Producer

Fritz Gets Rich
Eddie White Director
James Calvert Director
Sam White Producer

The Safe House
Lee Whitmore Writer/Director
Denise Haslem Producer


DISCOVERY CHANNEL IF AWARD FOR BEST DOCUMENTARY:
Kanyini
Melanie Hogan Writer/ Director/ Producer
Bob Randall Co-Producer

Switch on the Night
Alejandra Canales Director
Susan Cornish Producer
Sarah Royds Producer

Unfolding Florence: The Many Lives of Florence Broadhurst
Gillian Armstrong Director
Sue Clothier Producer
Charles Hannah Producer

ANIMAL PLANET IF AWARD FOR BEST SHORT DOCUMENTARY:

Around the World
Patrick Clair Director
Michele Thistlewaite Series Producer

Butterfly Man
Samantha Rebillet Writer/ Director
Justin Davies Producer

The Prodigal Son
Tony Radevski Director
Tom Zubrycki Producer


HOLDING REDLICH IF AWARD FOR BEST SHORT FILM:
The Saviour
Peter Templeman Director
Stuart Parkyn Producer

Stranded
Stuart McDonald Director
Beth Frey Producer
Lizette Atkins Producer

Vend
Natasha Gray Producer
James Findlay Director


ZTUDIO WHAT IF AWARD FOR BEST UNPRODUCED SCREENPLAY:

Scratches and Cuts
Shanti Gudgeon

True Love Waits
Sean Byrne
Rob Beamish

End of Town
Julius Avery

GLENFIDDICH INDEPENDENT SPIRIT IF AWARD

&
ATLAB IF AWARD FOR RISING TALENT
Winners to be announced at the 2006 Inside Film Awards

Published October 12, 2006

 

Email this article


Kenny

FCCA NOMINATIONS 2006
AFI NOMINATIONS 2006


Suburban Mayhem


Ten Canoes







© Urban Cinefile 1997 - 2020