Urban Cinefile
William Kellys War
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Saturday, November 1, 2014 - Edition No 921 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Newsletter Options - Registration is FREE Help/Contact

FCCA AWARDS 2008 - NOMINATIONS

CRITICS CIRCLE NOMINATES AUSTRALIA, EXPANDS DOCOS
Considering the mixed reviews it received, the public may be surprised to see Baz Luhrmann’s Australia nominated in the Best Film category of the Film Critics Circle of Australia (FCCA) awards – but not Baz. And in a radical change, this year’s awards have expanded the documentary section to three categories, two of them (feature length and short) selected by a special jury.


There are five films nominated for Best Film, but only four directors have a matching Best Director nomination; Baz Luhrmann is missing.

There are three actors and four actresses in lead role nominations, three nominations for screenplay and cinematography – but four for music.

Eight foreign films – four in English – are nominated in the foreign sections.

The awards will be presented at the Greater Union cinemas, Bondi Junction, Sydney, on February 13.  

Nominations listed in alphabetical order.
BEST FILM
Australia     Producers: G Mac Brown, Catherine Knapman, Baz Luhrmann
The Black Balloon     Producer: Tristram Miall
Son Of A Lion     Producer: Carolyn Johnson
The Square     Producer: Louise Smith
Unfinished Sky     Producer: Cathy Overett, Anton Smit

BEST DIRECTOR
Elissa Down     The Black Balloon
Peter Duncan     Unfinished Sky
Nash Edgerton     The Square
Benjamin Gilmour     Son Of A Lion

BEST ACTOR
Grant Dodwell     Men’s Group
William Mcinnes     Unfinished Sky
Rhys Wakefield     The Black Balloon

BEST ACTRESS
Danielle Catanzariti     Hey Hey It’s Esther Blueburger
Noni Hazlehurst     Bitter & Twisted
Monic Hendrickx     Unfinished Sky
Gemma Ward     The Black Balloon

BEST EDITOR
Suresh Ayyar     Unfinished Sky
Rodrigo Balart     Black Water
Veronika Jenet     The Black Balloon

BEST SCREENPLAY
Matthew Dabner, Joel Edgerton     The Square
Elissa Down, Jimmy Jack     The Black Balloon
Peter Duncan     Unfinished Sky

BEST CINEMATOGRAPHY
Denson Baker     The Black Balloon
Robert Humphreys     Unfinished Sky
Mandy Walker     Australia

BEST MUSIC SCORE
David Hirschfelder     Australia
Antony Partos     Unfinished Sky
Cezary Skubiszewski     Death Defying Acts
Michael Yezerski     The Black Balloon

BEST SUPPORTING ACTOR
Joel Edgerton     The Square
Luke Ford The     Black Balloon
Anthony Hayes     The Square
Brandon Walters     Australia

BEST SUPPORTING ACTRESS
Toni Collette     The Black Balloon
Maeve Dermody     Black Water
Leeanna Walsman     Bitter & Twisted
Saoirse Ronan     Death Defying Acts

BEST FEATURE DOCUMENTARY
Celebrity: Dominick Dunne
Directors: Kirsty De Garis, Timothy Jolley
Producers: Kirsty De Garis, Timothy Jolley, Sue Maslin, Daryl Dellora

Glass: A Portrait Of Philip In Twelve Parts
Director: Scott Hicks
Producers: Scott Hicks, Susanne Preissler

Not Quite Hollywood
Director: Mark Hartley
Producers: Craig Griffin, Michael Lynch

Salute
Director: Matt Norman
Producers: Matt Norman, David Redman

SPECIAL DOCUMENTARY JURY PRIZE (TWO CATEGORIES)

FEATURE DOCUMENTARY
Bastardy
Director: Amiel Courtin-Wilson
Producer: Philippa Campey

Lionel
Director: Eddie Martin
Producer: Lizzette Atkins

Not Quite Hollywood
Director: Mark Hartley
Producers: Craig Griffin, Michael Lynch

Whatever Happened To Brenda Hean?
Director: Scott Millwood
Producers: Michael Mcmahon, Scott Millwood

SHORT DOCUMENTARY: UNDER 60 MINS
The Cars That Ate China
Director: Stefan Moore
Producers: Stefan Moore, Susan Lambert, Frank Haines

A Northern Town
Director: Rachel Landers
Producer: Dylan Blowen

Rare Chicken Rescue
Director: Randall Wood
Producer: Trish Lake, Vickie Gest

Spirit Stones
Director: Allan Collins
Producer: Jennifer Gherardi

BEST FOREIGN FILM- ENGLISH LANGUAGE
In Bruges
Director: Martin Mcdonagh Distributor: Icon Films

Slumdog Millionaire
Director: Danny Boyle, Loveleen Tandan Distributor: Icon Films

There Will Be Blood
Director: Paul Thomas Anderson Distributor: Walt Disney Studios

Wall.E
Director: Andrew Stanton Distributor: Walt Disney Studios

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Diving Bell And The Butterfly (Le Scaphandre Et Le Papillon)
Director: Julian Schnabel, Distributor Icon Films

The Edge Of Heaven (Auf Der Anderen Seite)
Director: Fatih Akin Distributor: Sharmill Films

I’ve Loved You So Long (Il Y A Longtemps Que Je T’aime)
Director: Philippe Claudel Distributor: Palace Films

Waltz With Bashir (Vals Im Bashir)
Director: Ari Folman Distributor: Sharmill Films

The FCCA Awards are presented with Financial Assistance from Screen Australia

Published January 27, 2009
 



Email this article


Australia

FCCA WINNERS 2007

AFCA AWARD WINNERS 2008


The Black Balloon


Son of a Lion


The Square


Unfinished Sky







SciFi Film Festival
© Urban Cinefile 1997 - 2014