Urban Cinefile
"One of the things I really decided early on in my life, was that as much as it would be fun to be rich or really famous, I really want to spend my time having variety in my life. "  -Actor James Woods
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Monday September 16, 2019 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Help/Contact

OSCARS 2010 - WINNERS

When Tom Hanks walked on stage to announce the winner of the Best Picture Oscar, he reminded the audience that the last time there were 10 nominations in this category in 1943 America was at war – and Casablanca won the award. It was an apt intro to his reading out the well anticipated title of the winner: The Hurt Locker, a film set in a contempo war zone. Andrew L. Urban reports on this year’s Oscars.

There is nothing similar about Casablanca and The Hurt Locker, except that both are stories told against the background of war. Of course, you could argue that the other main contender for the Best Picture Oscar, Avatar, is also a war movie, albeit set on a different planet, in a fictional future. Although anticipated, The Hurt Locker owes most of its Academy favour to complex American sensitivities and sensibilities about the war in the Middle East. I would argue that Avatar is more original, more inventive and a more rewarding cinematic experience.

But there was no stopping the Academy’s infatuation with The Hurt Locker, with awards for the screenplay, editing, sound – and the first for a female director.

No surprises, either, in any of the other categories, although I would have thought Meryl Streep was likely to win the Best Actress award, notwithstanding Sandra Bullock’s fine performance.

The feature doco win by The Cove will give its message about dolphin slaughter in Japan a further boost, and the Best Foreign Language winner, the Argentinian El secreto de sus ojos (The secret in their eyes) will gain some international profile and perhaps broader distribution.

Co-hosts Steve Martin and Alec Baldwin (co-stars of It’s Complicated) drew much laughter for their routines, the frocks were mostly spectacular (except for Sarah Jessica Parker’s and Barbra Streisand’s) and the speeches were mostly warm, sincere.

Best Motion Picture of the Year
WINNER: THE HURT LOCKER  
Avatar (2009): James Cameron, Jon Landau
The Blind Side (2009): Nominees to be determined
District 9 (2009): Peter Jackson, Carolynne Cunningham
An Education (2009): Finola Dwyer, Amanda Posey
The Hurt Locker (2008): Nominees to be determined
Inglourious Basterds (2009): Lawrence Bender
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness
A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
Up (2009): Jonas Rivera
Up in the Air (2009/I): Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman

Best Performance by an Actor in a Leading Role
WINNER: JEFF BRIDGES FOR CRAZY HEART (2009)  
Jeff Bridges for Crazy Heart (2009)
George Clooney for Up in the Air (2009/I)
Colin Firth for A Single Man (2009)
Morgan Freeman for Invictus (2009)
Jeremy Renner for The Hurt Locker (2008)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
WINNER: SANDRA BULLOCK FOR THE BLIND SIDE (2009)  
Sandra Bullock for The Blind Side (2009)
Helen Mirren for The Last Station (2009)
Carey Mulligan for An Education (2009)
Gabourey Sidibe for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Meryl Streep for Julie & Julia (2009)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
WINNER: CHRISTOPH WALTZ FOR INGLOURIOUS BASTERDS (2009)  
Matt Damon for Invictus (2009)
Woody Harrelson for The Messenger (2009/I)
Christopher Plummer for The Last Station (2009)
Stanley Tucci for The Lovely Bones (2009)
Christoph Waltz for Inglourious Basterds (2009)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
WINNER: MO'NIQUE FOR PRECIOUS (2009)  
Penélope Cruz for Nine (2009)
Vera Farmiga for Up in the Air (2009/I)
Maggie Gyllenhaal for Crazy Heart (2009)
Anna Kendrick for Up in the Air (2009/I)
Mo'Nique for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Best Achievement in Directing
WINNER: KATHRYN BIGELOW FOR THE HURT LOCKER (2008)  
Nominees:Kathryn Bigelow for The Hurt Locker (2008)
James Cameron for Avatar (2009)
Lee Daniels for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Jason Reitman for Up in the Air (2009/I)
Quentin Tarantino for Inglourious Basterds (2009)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
WINNER: THE HURT LOCKER (2008) MARK BOAL  
Nominees:The Hurt Locker (2008): Mark Boal
Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino
The Messenger (2009/I): Alessandro Camon, Oren Moverman
A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
Up (2009): Bob Peterson, Pete Docter, Thomas McCarthy

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
WINNER: PRECIOUS (2009): GEOFFREY FLETCHER  
District 9 (2009): Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education (2009): Nick Hornby
In the Loop (2009): Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher
Up in the Air (2009/I): Jason Reitman, Sheldon Turner

Best Achievement in Cinematography
WINNER: AVATAR (2009): MAURO FIORE
 
Avatar (2009): Mauro Fiore
Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009): Bruno Delbonnel
The Hurt Locker (2008): Barry Ackroyd
Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson

Best Achievement in Editing
WINNER: THE HURT LOCKER (2008): BOB MURAWSKI, CHRIS INNIS  
Avatar (2009): Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9 (2009): Julian Clarke
The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis
Inglourious Basterds (2009): Sally Menke
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Joe Klotz

Best Achievement in Art Direction
WINNER: AVATAR (2009): RICK CARTER, ROBERT STROMBERG, KIM SINCLAIR  
Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): David Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith
Nine (2009): John Myhre, Gordon Sim
Sherlock Holmes (2009): Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Young Victoria (2009): Patrice Vermette, Maggie Gray

Best Achievement in Costume Design
WINNER: THE YOUNG VICTORIA (2009): SANDY POWELL  
Bright Star (2009): Janet Patterson
Coco avant Chanel (2009): Catherine Leterrier
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Monique Prudhomme
Nine (2009): Colleen Atwood
The Young Victoria (2009): Sandy Powell

Best Achievement in Makeup
WINNER: STAR TREK (2009): BARNEY BURMAN, MINDY HALL, JOEL HARLOW  
Il divo (2008): Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
Star Trek (2009): Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow
The Young Victoria (2009): John Henry Gordon, Jenny Shircore

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
WINNER: UP (2009): MICHAEL GIACCHINO  
Avatar (2009): James Horner
Fantastic Mr. Fox (2009): Alexandre Desplat
The Hurt Locker (2008): Marco Beltrami, Buck Sanders
Sherlock Holmes (2009): Hans Zimmer
Up (2009): Michael Giacchino

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
WINNER: CRAZY HEART (2009): T-BONE BURNETT, RYAN BINGHAM ("The Weary Kind")  
Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham("The Weary Kind")
Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas("Loin de Paname")
Nine (2009): Maury Yeston("Take It All")
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Down in New Orleans")
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Almost There")

Best Achievement in Sound Mixing

WINNER: THE HURT LOCKER (2008): PAUL N.J. OTTOSSON, RAY BECKETT  
Avatar (2009): Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett
Inglourious Basterds (2009): Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano
Star Trek (2009): Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin
Transformers: Revenge of the Fallen (2009): Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson

Best Achievement in Sound Editing
WINNER: THE HURT LOCKER (2008): PAUL N.J. OTTOSSON  
Avatar (2009): Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson
Inglourious Basterds (2009): Wylie Stateman
Star Trek (2009): Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin
Up (2009): Michael Silvers, Tom Myers

Best Achievement in Visual Effects

WINNER: AVATAR (2009): JOE LETTERI, STEPHEN ROSENBAUM, RICHARD BANEHAM, ANDY JONES
 
Avatar (2009): Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones
District 9 (2009): Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken
Star Trek (2009): Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton

Best Animated Feature Film of the Year

WINNER: UP (2009): PETE DOCTER
 
Coraline (2009): Henry Selick
Fantastic Mr. Fox (2009): Wes Anderson
The Princess and the Frog (2009): John Musker, Ron Clements
The Secret of Kells (2009): Tomm Moore
Up (2009): Pete Docter

Best Foreign Language Film of the Year
WINNER: EL SECRETO DE SUS OJOS (2009) Argentina  
Ajami (2009)(Israel)
Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009)(Germany)
El secreto de sus ojos (2009)(Argentina)
Un prophète (2009)(France)
La teta asustada (2009)(Peru)

Best Documentary, Features
WINNER: THE COVE (2009)  
Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Østergaard, Lise Lense-Møller
The Cove (2009): Nominees to be determined
Food, Inc. (2008): Robert Kenner, Elise Pearlstein
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa

Best Documentary, Short Subjects
WINNER: MUSIC BY PRUDENCE (2010): ROGER ROSS RILLIAMS, ELINOR BURKETT  
China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV): Jon Alpert, Matthew O'Neill
The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009): Daniel Junge, Henry Ansbacher
The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV): Steven Bognar, Julia Reichert
Królik po berlinsku (2009): Bartosz Konopka, Anna Wydra
Music by Prudence (2010): Roger Ross Williams, Elinor Burkett

Best Short Film, Animated
WINNER: LOGARAMA (2009): NICOLAS SCHMERKIN  
French Roast (2008): Fabrice Joubert
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2008): Nicky Phelan, Darragh O'Connell
La dama y la muerte (2009): Javier Recio Gracia
Logorama (2009): Nicolas Schmerkin
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV): Nick Park

Best Short Film, Live Action
WINNER: THE NEW TENANTS (2009): JOACHIM BACK, TIVI MAGNUSSON  
The Door (2008): Juanita Wilson, James Flynn
Istället för abrakadabra (2008): Patrik Eklund, Mathias Fjällström
Kavi (2009): Gregg Helvey
Miracle Fish (2009): Luke Doolan, Drew Bailey
The New Tenants (2009): Joachim Back, Tivi Magnusson

Published March 8, 2010

Email this article


The Hurt Locker

GOLDEN GLOBE WINNERS 2010
SAG 2010 WINNERS
BAFTA 2010 WINNERS


Crazy Heart - Jeff Bridges

Oscar photos by WireImage

______


The Blind Side - Sandra Bullock

______


Christoph Waltz - Inglourious Basterds

______


Mo'Nique - Precious

______


Up

______


Avatar

______


The Cove

______


El secreto de sus ojos

______







© Urban Cinefile 1997 - 2019